Neurologinė interaktyvi reabilitacija
Neuroreabilitacija – sudėtingas medicininis procesas, kurio tikslas – padėti atsigauti po nervų sistemos sužalojimo ir sumažinti iki minimumo ir (arba) kompensuoti visus dėl jo kylančius funkcinius pokyčius. Reabilitacija yra taikoma po ligų ar traumų, kurios pažeidė nervų sistemą (galvos ir/ar stuburo smegenis). Neurologinės reabilitacijos pagalba yra siekiama atkurti prarastus pacientų įgūdžius, savarankiškumą, sutrikusias funkcijas, atkurti arba palaikyti fizinį paciento pajėgumo lygį. Modernioji neuroreabilitacija yra pagrįsta pacientų motyvacija, judesių mokymosi pasiekimais, svarbiausių pažeistų vietų mažinimu ar šalinimu. Patyrus galvos smegenų pažeidimus dažnai tenka mokytis pakartotinai atlikti judesius.
Neuroplastiškumas yra būtent viena iš „raumenų stiprinimo“ dalių, funkcijų. Žmogaus smegenys yra plastiškos, ką mes darome dažnai, reguliariai – tampame stipresni, geresni toje srityje, ko nedarome ar nenaudojame – visa tai ilgainiui išblėsta. Jei esame įsitraukę, sutelkę dėmesį, darome tai, kas reikalauja dėmesio, mąstymo – neuroplastiškumo jungikliai yra aktyvūs. Tuo paremta ir neurologinė reabilitacija, skatinanti, kad neuroplastiškumo jungikliai būtų nuolatos aktyvūs, tai smegenų gebėjimas atstatyti pažeistas funkcijas. Atliekant tam tikrus judesius, nerviniai impulsai, ateinantys iš raumenų, intensyviai stimuliuoja smegenis, jos yra aktyvios. Po stiprios stimuliacijos apie pažeistą smegenų dalį ima formuotis naujos neuronų jungtys, suformuojančios naujus aktyvumo centrus, kurie perima pažeistos smegenų srities funkcijas bei atstato pažeistą judrumą.
Neurologinės reabilitacijos taikymas
Neurologinė reabilitacija gali būti taikoma įvairaus amžiaus pacientams, tai priklauso ne nuo jų amžiaus, o nuo sveikatos būklės, esamų sutrikimų, ligų. Neurologinė reabilitacija yra taikoma po ligų ar traumų, kurios pažeidė nervų sistemą.
Neurologinė reabilitacija taikoma:
- po insultų;
- galvos smegenų pažeidimų;
- nugaros smegenų pažeidimų;
- esant vaikų ir suaugusių cerebriniam paralyžiui;
- sergant išsėtine skleroze;
- sergant Parkinsono liga;
- esant tetraplegijai, hemiplegijai, hemiparesiui;
- neurologinės kilmės raumenų pažeidimams;
- post-polio sindromui;
- ataksijai ir sutrikusiai judesių koordinacijai;
- balanso, laikysenos sutrikimams.
Modernioji reabilitacija
Modernioji neuroreabilitacija remiasi fiziologijos, biomechanikos, anatomijos, psichologijos, neurologijos, judesių mokslo, kibernetikos, informacinių sistemų valdymo mokslo ir farmakologijos pasiekimais. Žmogaus galvos smegenų struktūra ir funkcijos yra labai plastiškos, todėl neuroreabilitacijos pagalba ir naudojamos įrangos dėka, galvos smegenis galima išlavinti, atkurti sutrikusias funkcijas atliekant įvairias užduotis, pratimus.
Modernioji reabilitacija yra interaktyvi, tai kompiuterinės programos skirtos medicininei neuroreabilitacijai, gydymo procesą padarančios efektyvesnį ir labiau motyvuojantį. Virtualių žaidimų sistemos padeda pacientams lengviau ir greičiau sugrįžti į įprastą gyvenimą, daryti tai ką buvo įpratę. Sėkmingos neuroreabilitacijos dėka siekiama atkurti nervų sistemą, kad ji būtų aktyvi ir aktyviai valdytų judesius. Kiekvienas pratimas ir užduotis atkuria tam tikras nervų ląsteles, todėl turi būti išlaikytas intensyvumas, kartojimas.
Neuroreabilitacijos principai: įranga, pratimai, užduotys
Vienas iš esminių neuroreabilitacijos principų yra pacientų motyvacija, jų įsitraukimas. Visos užduotys, pratimai yra parenkami individualiai, pagal pomėgius ir sugebėjimus. Pratimai turi sunkumo lygius, kurie parenkami atsižvelgiant į paciento būklę – jeigu pacientui sekasi gerai atlikti pratimus – jų sunkumo lygis kyla. Po kiekvieno atlikto pratimo pacientas yra pagiriamas, taip didinama jo savivertė, kuriamas pozityvus teigiamas grįžtamasis ryšys, sukuriama ir didesnė motyvacija, įsitraukimas ir siekis dar geresnių rezultatų, užsiėmimai trunka ilgiau, o tai duoda dar geresnius gijimo rezultatus.
Modernios interaktyvios reabilitacijos, užsiėmimų ir įrangos dėka yra sukuriama geresnė nuotaika, įsitraukimas, todėl pacientas atitolinamas nuo minčių apie jo negalią, pacientas mažiau jaučia skausmą.
Kompiuterinių žaidimų, įrangos ir pratimų įvairovė yra didžiulė. Pacientams gali būti parenkami pratimų blokai – sesijos, fiziniai judesių pratimai derinami su pažintinių funkcijų lavinimu vienu metu – lavinama atmintis, judesių koordinacija, reakcijos greitis ir kitos svarbios funkcijos.
Modernioji interaktyvi reabilitacija suteikia galimybę tęsti užsiėmimus ir namuose, dažnai su specialisto priežiūra. Pacientai turi galimybę į savo kompiuterį atsisiųsti specialią programa, kurios pagalba yra atliekami paskirti pratimai, užduotys. Užsiėmimai namuose dažnai vyksta prijungus prie kompiuterio kamerą, kur viskas yra įrašoma, tokiu būdu gydytojas specialistas gali peržiūrėti kaip pacientui sekėsi, įvertinti jo rezultatus, pasiekimus. Taip yra efektyviau atliekamos užduotys, didinama paciento motyvacija ir siekis kuo geresnių rezultatų.
Taip pat kaip alternatyva nuotoliniai sistemai, gali būti naudojamos mobilios sistemos, treniruokliai, išmaniosios lentos, pirštinės, kurios gali būti ir išnuomojamos paciento užsiėmimams namuose. Lengvai valdomos, mėgstamos ir yra pritaikomos tiek jaunesnio, tiek vyresnio amžiaus žmonėms, o taip pat ir senoliams.